menusearch
رادیو افق کوروش

غذاهای مفید برای حفظ سلامت چشم‌ها

اینستاگرام رادیو افق کوروش
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۰:۰:۷
جستجو
نشست اعضای اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره اینشست اعضای اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ایتعامل سازمان حمایت با فروشگاه های زنجیره‌ایتعامل سازمان حمایت با فروشگاه های زنجیره‌ای
۱۴۰۲/۶/۲۰ دوشنبه
(0)
(0)
غذاهای مفید برای حفظ سلامت چشم‌ها
غذاهای مفید برای حفظ سلامت چشم‌ها

آیا چشمان شما تمامی مواد مغذی مورد نیاز جهت پیشگیری از بیماری‌هایی چون آب مروارید، تباهی لکه زرد و سایر بیماری‌های چشمی را در اختیار دارند؟

به گزارش رادیو افق کوروش، می‌توانید با مصرف برخی غذاها که برای چشم مفیدند، سلامت چشمان خود را تضمین کنید.

 

کلم‌ پیچ

برگ‌های سبز این نوع کلم منبع غنی از «لوتئین» و «زگزانتین» (آنتی‌اکسیدان‌های مفید برای سلامت چشم) است که مرتبط با ویتامین A و بتاکاروتن هستند. تحقیقات نشان داده که این ترکیبات، بافت چشم را از خطرات نور آفتاب محافظت کرده و ریسک بیماری‌هایی چون آب مروارید و دژنراسیون ماکولا یا تباهی لکه زرد را کاهش می‌دهند. منابع خوب دیگر این مواد مغذی شامل سبزیجات برگ سبز تیره مانند اسفناج و کلم بروکلی و همچنین مواد غذایی چون نخود، کیوی، انگور قرمز، پرتقال، ذرت، انبه و خربزه است.

باید توجه کرد که بدن ما برای جذب لوتئین و زگزانتین به چربی نیاز دارد؛ بنابراین مصرف این منابع باید با کمی ماده غذایی حاوی چربی همراه باشد.

در عین حال کلم یک ماده غذایی تک منظوره نیست، بلکه این سبزی حاوی ویتامین c و بتاکاروتن نیز هست که از دیگر مواد مغذی مفید برای چشم محسوب می‌شوند.

 

سیب زمینی

سیب‌زمینی یک منبع خوب بتاکاروتن بوده که ممکن است پیشرفت بیماری «تباهی لکه زرد» را کُند کند. بدن بتاکاروتن را به ویتامین A تبدیل کرده و این ویتامین از خشکی چشم‌ها و کوری شبانه جلوگیری می‌کند. بتاکاروتن و ویتامین A در کاهش خطر عفونت چشم نیز موثرند. اگر سیب‌زمینی دوست ندارید، سعی کنید از دیگر مواد غذایی مانند هویج و کدو یا سبزی‌های سبز تیره مانند اسفناج، بتاکاروتن مورد نیاز خود را به دست آورید.

در عین حال جگر، شیر و تخم‌مرغ نیز از دیگر منابع عالی ویتامین A هستند.

 

توت‌فرنگی

توت‌فرنگی تازه یک ماده غذایی مفید برای چشمان شماست. این میوه حاوی مقدار زیادی ویتامین C بوده که می‌تواند خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش دهد. همچنین مطمئن شوید که در بشقاب خود از سایر غذاهای غنی از ویتامین C شامل فلفل، بروکلی، مرکباتی مانند نارنگی و گریپ فروت در طول روز استفاده کرده‌اید.

 

سالمون

اگر چشم شما دچار خشکی است به میزان کافی امگا3 مصرف کنید تا این مشکل برطرف شود. می‌توانید همه روزه مقدار کافی چربی مفید را از طریق مصرف سالمون یا سایر انواع ماهی‌ها، تخم کتان و گردو که حاوی ویتامین E نیز بوده و برای چشم مفید است، دریافت کنید. سالمون همچنین منبع خوبی از ویتامین D محسوب می‌شود که به محافظت در برابر بیماری چشمی تباهی لکه زرد کمک می‌کند. ویتامین D را می‌توان با مصرف ماهی‌های ساردین، شیر و همچنین آب پرتقال غنی شده با ویتامین D نیز به دست آورد.

 

چای سبز

بر اساس اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، آنتی‌اکسیدان‌های موجود در یک فنجان چای سبز ممکن است به کاهش خطر ابتلا به آب مروارید و تباهی لکه زرد کمک کند. چای سبز حاوی مواد سلامت بخشی به نام «کاتچین» بوده که دارای خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی است. سایر غذاهایی که حاوی کاتچین هستند عبارتند از شکلات، انواع توت‌ها و سیب. البته چای سیاه هم کاتچین دارد، اما مقدار آن کمتر از چای سبز است.